Czy fabryka Jaguara powstanie w Polsce ?

Jaguar

Niedawno pojawiły się informacje, że firma Jaguar Land Rover zamierza otworzyć nową fabrykę w Europie. Właściciel marek koncern Tata Motors brał pod uwagę kilka lokalizacji. Według ostatnich doniesień na krótkiej liście inwestycji wartej około 1.7 mld funtów pozostały już tylko 2 kraje Polska i Słowacja. Zlokalizowanie inwestycji w Polsce to nie tylko prestiż, ale i wymierne korzyści dla rynku pracy. Powstanie fabryki według szacunków stworzyłoby około 6 tys. miejsc pracy. Firma planuje produkcję 350 tys. aut rocznie. Tak duże przedsięwzięcie generuje również rozwój firm kooperujących, a co za tym idzie wzrost zatrudnienia w tych firmach.

Przy wyborze lokalizacji koncern Tata Motors bierze pod uwagę wiele czynników. Za lokalizacją w Polsce przemawia między innymi położenie naszego kraju, infrastruktura komunikacyjna, jak również niższy niż na Słowacji koszt pracy. Eksperci oceniają, że koszt pracy na Słowacji wynosi ok. 7.25 funtów za godzinę, natomiast w Polsce jest to odpowiednio 6.30 funtów.

Jak podaje Rzeczpospolita, polska strona zaoferowała inwestorowi działki w legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Alternatywną lokalizacją ma być nieczynne poniemieckie lotnisko w Legnicy, specjalnie na prośbę ministerstwa wykreślony z lotniczego rejestru.

Negocjacje trwają i wiele zależy tu od stanowiska Rządu. Wielokrotnie już inwestycje nie dochodziły do skutku ze względu na brak elastyczności w zaoferowaniu odpowiednich warunków do inwestowania przez polskie władze. Miejmy jednak nadzieję, że po wielu lekcjach z przeszłości nasz Rząd tym razem doprowadzi te negocjacje do pozytywnego zakończenia.