Zakaz handlu w niedziele czy będą zwolnienia ?

zakaz handlu w niedziele

Coraz częściej powraca temat zakazu handlu w niedziele. Zastanówmy się jaki może to mieć wpływ na rynek pracy i czy spowoduje to znaczne ograniczenie zatrudnienia w Polsce.

Większość ekspertów  jest zgodna w ocenach, że pociągnie to za sobą likwidację wielu stanowisk pracy, mówi się o redukcji kilkudziesięciu tysięcy etatów. Zakaz sprzedaży w niedziele dotknie przede wszystkim pracowników w centrach handlowych, ale efekt domina spowoduje zmiany w zatrudnieniu w branżach na codzień współpracujących z handlem jak transport, magazynowanie oraz inne firmy wykonujące różnego rodzaju usługi dla dużych galerii handlowych.

Ocenia się, że w wielu przypadkach sprzedaż w niedziele stanowi ok 20% obrotów. W przypadku zakazu handlu w niedziele część sprzedaży z pewnością zostanie zrekompensowana wzrostem obrotów w inne dni tygodnia, ale nie ma wątpliwości, że nie pokryje to w całości przychodów utraconych w wyniku zakazu. Eksperci oceniają, że łączna sprzedaż, po uwzględnieniu zmian w kalendarzu robienia zakupów może się zmniejszyć o ok 5 proc.  Prgnozuje się, że spadek wolumenu obrotów nie dotknie artykułów pierwszej potrzeby, a w szczególności żywności, gdyż ta sprzedaż prawdopodobnie w całości zostanie przeniesiona na inne dni tygodnia. Spadek sprzedaży, a więc i redukcję zatrudnienia dotknie najbardziej sklepy z artykułami, których zakupów dokonujemy pod wpływem impulsu lub ” na zapas może się przyda ” , czyli placówek oferujących odzież, obuwie, sprzęt sportowy, drobną elektronikę oraz różnego rodzaju gadżety.

Które z podmiotów gospodarczych ucierpią bardziej w wyniku ustawy o zakazie handlu w niedziele? Z pewnością najbardziej stracą właściciele małych sklepów oraz punktów usługowych znajdujących się w dużych centrach handlowych jak restauracje, kawiarnie, kina,  punkty naprawy sprzętu użytkowego itp. Nie przewiduje się, aby zmiany w organizacji handlu wpłynęły na redukcję cen wynajmu lokali, więc wielu przedsiębiorców może znaleźć się w kłopotach, a nawet być zmuszonych do zawieszenia działalności i zwolnienia pracowników.